|
WSPARCIE TECHNICZNE
0 801 003 092
TWÓJ KOSZYK
Nowości Promocje Wyprzedaże SerwisSzkoleniaO firmieKontakt Download Forum Wiedza

  • Automatyka i Przemysł
  • Media konwertery, Akcesoria,
  • Części serwisowe
  • Pozostałe, Gniazda RJ45,
  • Elektryka
  • Kable zasilające,
  • Komputery
  • KVM, Dyski twarde, Akcesoria,
  • Media konwertery
  • VDSL, BNC, PLC,
  • Monitoring
  • Akcesoria,
  • Szafy rack 10/19 cali
  • Patch panele, Szafy, Akcesoria,
  • TP-Link
  • Akcesoria, Zasilanie,
  • Złącza
  • Typu N, Inne,
    Chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym sklepie?


    Dlaczego nie warto oszczedzać na konektorach

    Wśród elementów doprowadzających sygnał do anteny, oprócz kabla antenowego są również elementy mechaniczne takie jak konektory, sprzęgacze lub dzielniki mocy, które oprócz swoich dedykowanych funkcji wprowadzają tłumienie sygnalu.

    Analiza strat mocy w torze sygnałowym z uwzględnieniem tłumienia poszczególnych składników jest dość kłopotliwa gdy chcemy dokonać bardzo szczegółowych pomiarów w szerokim paśmie częstotliwości.

    W poniższym, krótkim opracowaniu skupiono się na analizie porównawczej parametrów konektorów trzech rożnych producentów, mogących mięć zastosowanie w torze RF pomiędzy urządzeniem nadawczo-odbiorczym, a anteną, oraz ich wpływem na tłumienie całego fidera (czyli linii transmisyjnej pomiędzy urządzeniem nadawczo-odbiorczym, a anteną, w której skład wchodzą : konektory, kabel koncentryczny, odgromniki, splitery i inne urządzenia).

    W zależności od częstotliwości sygnału, sposobu wykonania konektora, materiału z jakiego jest wykonany, straty mocy w układzie zmieniają się. Typowymi konektorami, najczęściej stosowanymi, są tanie konektory importowane z Chin, które całkowicie nie nadają się do pracy w zakresie częstotliwości 4.8-6.2GHz.

    Zastosowanie konektorów droższych, o lepszych parametrach transmisyjnych, wydaje się zasadne, gdy zależy nam na zbudowaniu łącza, w którym uzyskamy minimalne straty sygnału przesyłanego pomiędzy nadajnikiem a anteną.

    Podstawowym parametrem, który określa stopień niedopasowania konektora do obciążenia, jakim jest zwykle antena, jest współczynnik odbicia ГL, a co za tym idzie współczynniki fali stojącej (WFS), zależny miedzy innymi od impedancji wejściowej anteny. Zależności określające związki pomiędzy wyżej wymienionymi parametrami są opisane szeroko w ogólnodostępnej literaturze, tak wiec nie będą tu przytaczane.

    Parametry podawane przez producentów tanich konektorów różnią się przeważnie od wartości zmierzonych w warunkach pracy urządzenia. Jest to celowy zabieg, stosowany w celu zwiększenia sprzedaży konkretnego produktu. Tak wiec, zaoszczędzenie kilku, lub kilkudziesięciu złotych nie jest opłacalne z punktu widzenia właściwości użytkowych urządzenia. Wartość WFS podawana przez wiekszość producentów konektorów (w tym wszystkich renomowanych: Andrew, Suhner, Amphenol itd)w paśmie mikrofalowym do 11GHz, dla konektorów typu N, jest zwykle mniejsza od 1,2, co, jak zaraz zobaczymy, mija się znacząco z prawda.

    W zależności od WFS fala mocy doprowadzona do układu jest w pewnym stopniu odbijana od wrót wejściowych (od wejścia układu), w tym wypadku "od konektora" i wraca do generatora, którym najczęściej jest Access Point lub karta radiowa PCI/MiniPCI. Wykres strat mocy w zależności od mocy doprowadzonej do anteny wraz z konektorem przedstawiony jest na rysunku nr.1, dla dwóch przypadków. Pierwszy z nich jest dla konektora z WFS max 1.2, natomiast drugi, dla konektora z WFS 3. Jak widać, przy dużych wartości mocy doprowadzonych, przy konektorze niskiej jakości, sygnał odbity od jego wejścia może osiągnąć na tyle dużą wartość, ze jest możliwe nawet uszkodzenie urządzenia nadawczo-odbiorczego.

    Rys.1 Straty mocy w zależności od częstotliwości.

     

    Przy bardzo dużym niedopasowaniu np. WFS = 3, straty mocy są na tyle duże, że dla 2W mocy doprowadzonej, aż 0.5W wraca do generatora. Dla przykładu systemy antenowe zainstalowane na stacjach nadawczych dużych mocy maja ograniczenia wartości WFS do max 1.1.

    Wykres z rysunku nr.2 przedstawia oczywistą zależność strat w konektorze w funkcji współczynnika fali stojącej. Widać tu prawie liniowy wzrost strat. Wynika z tego, że dopasowanie (jakość) konektora determinuje jego tłumienie w naszej linii transmisyjnej. Jak łatwo zauważyć, dla konektorów dobrej jakości, których WFS jest mniejszy niż 1.2 straty mocy na konektorze są pomijalnie małe, rzędu 0.1-0.2dB, natomiast, przy dużym niedopasowaniu, tłumienie może sięgnąć 1.5-2dB i więcej.

     

    Rys.2 Straty mocy w zależności od współczynnika fali stojącej (WFS).

     

    Na poniższym rysunku przedstawiono zestawienie parametrów dla trzech konektorów, pochodzących z różnych firm. Jednym z nich jest chiński produkt, stosowany bardzo często ze względu na cenę. Pozostałe dwa to konektory renomowanych firm (Andrew i Amphenol).

    Rys.3 WFS dla trzech rożnych konektorów w funkcji częstotliwości.

     

    Jak widać, jedynie markowe konektory utrzymują parametry zgodnie z danymi katalogowymi producentów i mieszczą się ze współczynnikiem WFS < 1.2, natomiast tanie konektory mogą znacznie odbiegać parametrami od danych katalogowych.

    W związku z jakościowym aspektem przedstawionych konektorów, które są jednymi z wielu produkowanych i sprzedawanych na polskim rynku, wydaje się, że wybór odpowiedniego będzie dylematem pomiędzy jakościa i wysoką cena, a niskiej jakości, kilkakrotnie tańszym odpowiednikiem, najczęściej wyprodukowanym w Azji. Ceny konektorów wahające się od 5 zł dla konektorów chińskich, do 100zl za konektory renomowanych producentów. Pozostaje więc ustosunkowanie się klienta, na ile ważna jest dla niego jakość, a na ile cena produktu, który kupuje.